Własny biznes to marzenie wielu osób. Warto wiedzieć, po które rozwiązania można sięgnąć, chcąc stać się własnym szefem.
Franczyza – czy warto?
Obecnie wiele firm działa w oparciu o franczyzę, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne i dające stały dochód. Franczyzobiorcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, która oparta jest na znanych już motywach innej dużej firmy. Oznacza to, że franczyzę prowadzi się pod szyldem sieci. Drugą stroną umowy jest franczyzodawca, który jak wiadomo jest również przedsiębiorcą. Osoba, która chce współpracować w ramach franczyzy, powinna wiedzieć, jak ważna będzie pomoc ze strony franczyzodawcy.
Na czym polega franczyza?
Franczyzodawca i jego rola w całym tym układzie jest wręcz nieoceniona. Jak wiadomo, przedsiębiorca będący franczyzobiorcą działa na swój własny rachunek, a druga strona umowy przekazuje mu tzw. know-how. Firma ta przekazuje również franczyzobiorcy wszelkie informacje na temat tego, jak prowadzić biznes, w tym koncepcje na sprzedaż lub kontakt z klientem. Warto mieć na uwadze to, że stosunek łączący obie strony oparty jest na umowie franczyzy, która jest podstawą wszelkich roszczeń i układów wynikających z tego stosunku. Co ważne, obecnie na polskim rynku obowiązują różne rodzaje franczyz, które różnią się według ściśle określonych kryteriów.
Jakie są rodzaje franczyzy?
Za podstawowe kryterium uznaje się po prostu rodzaj prowadzonej działalności. Pierwszy rodzaj to franczyza dystrybucyjna, która polega na tym, że franczyzodawca w oparciu o umowę franczyzy, przekazuje drugiej firmie know-how, które zawiera informacje o dystrybucji oraz o asortymencie. W takim układzie, franczyzobiorca wykonuje swoją działalność pod szyldem innej marki. Drugim rodzajem franczyzy, jest odmiana usługowa, która polega na tym, że franczyzobiorca przekazuje know-how, które ściśle powiązane jest z wykonywaniem usług.
Zalety franczyzy – czy warto spróbować?
Jak wiadomo, nie każdy ma pomysł na swój własny biznes. Nie mając pojęcia na temat tego, jak prowadzić swój własny biznes, ciężko będzie znaleźć odpowiednie rozwiązanie. To właśnie dla takich osób stworzone są franczyzy, które uważane są za rozwiązanie bezpieczne i prowadzone bez żadnych większych problemów. Każdy, kto chce stać się przedsiębiorcą, powinien rozważyć umowę z franczyzodawcą. Najpopularniejszą franczyzą, którą spotkać można w prawie każdej polskiej miejscowości, jest sieć małych sklepów Żabka.
Co ważne, taka franczyza opiera się na sprzedaży w sklepie. Wiele osób zastanawia się na tym, czy możliwa jest franczyza bez lokalu? Ależ oczywiście, odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna, jednakże wybór takich franczyzodawców jest mocno ograniczony. Wynika to z tego, że większość biznesów całorocznych prowadzi się w lokalu. Jeśli chodzi o franczyzę bez lokalu, to możliwe jest np. prowadzenie sprzedaży kawy na wózkach rowerowych. Jest to bardzo popularna franczyza, jednakże trzeba pamiętać o tym, że w naszym klimacie niemożliwe jest całoroczne jej prowadzenie.